
WOKÓŁ DEBIUTU \ spotkanie \ z K. Czarnecką, \ J. Oklińską, \ D. Parszewską
-
TypLiteratura
-
MiejsceSala Wielka
-
Godzina g. 17
-
Data 20.05.2025
-
Cena 7 zł
Spotkanie z Karoliną Czarnecką, Joanną Paulą Oklińską, Dominiką Parszewską
prowadzenie: Monika Glosowitz
Sala Wielka / bilety: 7 zł (karnet festiwalowy: 50 zł)
Debiut to magiczny moment, owiany wieloma legendami. Dobry, mocny, interesujący debiut to obietnica przyszłości. Bohaterki spotkania reprezentują różne poetyki – od wiersza intymnego, do poezji konceptualnej. Mają odmienne temperamenty i wizje poezji, ale wszystkie obiecują ciekawy ciąg dalszy.
KAROLINA CZARNECKA
Czasem karo kwarc, czasem karo czarnecka. Pisze wiersze, flirtuje z tożsamością, wyprowadza psa na spacer. Studiowała filologię polską na UAM w Poznaniu. teksty publikowała m.in. w „Magazynie Malkontenty”, „Szajn” i „Składce”. Jej debiutancka książka poetycka pt. „resident angel” ukazała się w 2025 roku (wyd. Staromiejski Dom Kultury).
JOANNA PAULA OKLIŃSKA
Przed godzinami robi biotech, po godzinach wiersze. Przygodę z pisaniem zaczęła z grupą dziewczyn z kolektywu „Salamandruj”. Jest współautorką zinów „Podomka” i „Wylinka” oraz autorką zina „VulvaHat Biologists”. Kocha wodę, nie umie pływać i czynnie bojkotuje profesjonalizm. Jest laureatką Nagrody Głównej w XXIX Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Jacka Bierezina i autorką książki pt. „transkryptom szczęśliwej komórki” (2024, wyd. Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, oddział w Łodzi).
DOMINIKA PARSZEWSKA
W 2024 roku ukazał się jej poetycki debiut książkowy pt. „Kink-meme” w wydawnictwie WBPiCAK. Publikowała w „Dwutygodniku”, „Szpolu”, „Tlenie Literackim”. Jej wiersze ukazały się także w antologii „Połów 2013”.
MONIKA GLOSOWITZ
Doktorka literaturoznawstwa, adiunktka w Uniwersytecie Śląskim. Absolwentka uniwersytetów w Oviedo, Grenadzie i Utrechcie. Kieruje projektem „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”, prowadzi Archiwum Pamięci Rybniczanek i Rybniczan. Redaguje również serię naukową „Krytyczne studia nad narracjami kobiet z regionów przemysłowych” w Wydawnictwie Uniwersytetu Śląskiego oraz poetycką „Wszędzie na ziemi jest równonoc” w wydawnictwie Katalog Press. W 2019 roku opublikowała „Maszynerie afektywne. Literackie strategie emancypacji w najnowszej polskiej poezji kobiet” (Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk), za które w 2020 roku otrzymała Poznańską Nagrodę Literacką – Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Do 2024 roku jurorka Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”. W latach 2018–2020 przewodnicząca Rybnickiej Rady Kobiet. Mieszka w Kamieniu, ma dwóch synów.
TEKST ALTERNATYWNY
Na beżowym tle napis „Wokół debiutu” – spotkanie z Karoliną Czarnecką, Joanną Paulą Oklińską, Dominiką Parszewską”. W górnym lewym rogu logo Poznania Poezji. Po prawej stronie plama barwna w kolorze kobaltowym.