
LABORATORIUM DLA NATCHNIONYCH \ dwudniowe warsztaty
-
TypLiteratura
-
MiejsceSala Prób
-
Godzina g. 12 - 19
-
Data od 17.05.2025
do 18.05.2025
Zapraszamy na dwudniowe warsztaty poetyckie. Otwarte dla wszystkich osób zainteresowanych rozmową na temat warsztatu, reguł lirycznych, dylematów twórczych, rozstrzygnięć redakcyjnych, kryteriów oceny tekstu. Prowadzone przez wybitnych przedstawicieli współczesnej poezji polskiej, doświadczonych również w pracy redakcyjnej i dydaktycznej. Każde z trzech laboratoriów będzie trwało trzy godziny. Niepowtarzalna okazja pogłębienia swej artystycznej świadomości!
Na zgłoszenia osób chcących uczestniczyć w warsztatach czekamy do 10 maja pod adresem: literatura@ckzamek.pl.
Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń.
17.05
g. 12-15 | Joanna Roszak: „Poezja jako stan wyższej obecności”
18.05
g. 12-15 | Dariusz Sośnicki: „Co nam daje reguła”
g. 16-19 | Szczepan Kopyt: „Nie ma sensu pisania innego wiersza niż ten, o którym marzysz teraz, by go przeczytać”
Joanna Roszak: „Poezja jako stan wyższej obecności”
Podczas trzygodzinnego warsztatu porozmawiamy o poezji jako sposobie uważnego życia, o wierszach, które rodzą się z kontaktu ze światem, z otwartości, o poezji jako dyscyplinie czułości i obecności. I taką postaramy się ją praktykować. Odnosząc się do formuły zawartej w tytule, potraktujemy pisanie jako drogę do wrażliwego spojrzenia na własne i cudze doświadczenie i wsłuchania się w to, co domaga się wypowiedzenia.
Joanna Roszak: W trakcie spotkania zaproszę Cię do udziału w różnorodnych aktywnościach. Sięgniemy po inspirujące teksty literackie, podejmiemy krótkie praktyki skupienia i oddechu, a przede wszystkim – będziemy pisać: intuicyjnie i swobodnie.
JOANNA ROSZAK – profesorka w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, literaturoznawczyni. Propagatorka edukowania na rzecz pokoju. Poetka (m.in. „tego dnia”, „przyszli niedokonani”, „ploso”). Wydała m.in. książki: „Miejsce i imię. Poeci niemieckojęzyczni żydowskiego pochodzenia” (2014), „Słyszysz? Synagoga. Wychodząc spod poznańskiej synagogi przy Wronieckiej” (2015) oraz „Żuraw z origami. Opowieść o Józefie Rotblacie” (2019), a ostatnio: „Poezja w odcinkach. Wiersze w czasach Netflixa” (2024) i „Krall. Tkanie” (2024).
Dariusz Sośnicki: „Co nam daje reguła”
Poezja jest sztuką słowa, może najdoskonalszą, jaką wymyśliła ludzkość. Owszem, słowo poetyckie nawiązuje relacje ze światem, a nawet zmienia świat, jednak wyłącznie na swoich prawach. Jeśli ich nie poznamy, niczego nie nawiąże i nic nie będzie umiała zmienić. Kluczem do domeny poezji jest reguła. Ale nie kojarzmy jej z mozołem i nudą, z kompromisem i zniewoleniem. Reguła w wierszu nie zniewala – ona uwalnia. Kiedy to zrozumiemy, być może słowo poetyckie zechce się do nas odezwać. A dzięki nam być może przemówi do innych i do świata.
DARIUSZ SOŚNICKI – poeta, redaktor, autor tekstów o literaturze, tłumacz. Z wykształcenia filozof. Jego tom poetycki „Po domu” z 2021 roku został nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”. Jest laureatem Stypendium im. Albrechta Lemppa za rok 2023. W kwietniu 2025 roku ukazał się jego nowy zbiór poetycki „Reprezentacja zwierząt”. Pracuje w Wydawnictwie Filtry, gdzie zajmuje się literaturą polską i prowadzi zajęcia ze sztuki pisania na poznańskiej polonistyce. Mieszka w Poznaniu.
Szczepan Kopyt: „Nie ma sensu pisania innego wiersza niż ten, o którym marzysz teraz, by go przeczytać”
SZCZEPAN KOPYT – zajmuje się poezją i muzyką. Jest autorem kilku książek poetyckich, z których najnowsze to: „konfetti” (2021), „na giełdach nadprodukcji pikują akcje przetrwania” (2019) i „wypisy dla klas pracujących” (wybór wierszy z lat 2005–2016, 2017). Wraz z perkusistą Piotrem Kowalskim jako 2K (Kopyt/Kowalski) opublikował m.in. albumy „duchy” (2022) i „koniec” (2017). Za tom wierszy „z a b i c” otrzymał w 2018 roku Nagrodę-Stypendium im. Stanisława Barańczaka w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej. Od kilku lat pracuje jako redaktor w wydawnictwie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.